September 19, 2023

Як підтримати та заспокоїти дитину під час війни. Ігри у разі блекауту

This content is not available in your language

З теперішньою ситуацію та наближенням зими з'являється багато переживань, страхів, дискомфорту та приготувань. У такий час діти потребують особливої уваги з боку батьків. Страх, тривога та нервове напруження – ці почуття особливо впливають на дитячу психіку. У спільноті «Дитячий психолог» фахівці розповіли, як підтримати та заспокоїти дитину під час війни, щоб зменшити наслідки психологічної травми.

1. Мінімізуйте перегляд новин з дитиною.

В ідеалі, уникайте їх перегляду при дитині. Задля власного спокою можна поставити дедлайн на їх перегляд, уникаючи постійного моніторингу соцмереж.

2. Говоріть з дитиною. Багато. Постійно.

Це прекрасний інструмент, який можна взяти із собою в укриття. Намагайтеся бути максимально чесними та озвучуйте лише правдиві факти або те, в чому дійсно впевнені і у що вірите самі.

3. Діти потребують тактильності.

Іншими словами, намагайтеся обіймати їх якомога частіше. Для молодших дітей гарно спрацюють пальчикові ігри. Можна спробувати створити максимальне відчуття безпеки: обійміть дитину; ритмічними, проте не динамічними погойдуваннями рухайтеся вправо-вліво або вперед-назад; можна паралельно з цим погладжувати дитину або намугикувати якусь мелодію. І не важливо скільки Вашій дитині років: 4 чи 12…

4. Не соромтеся говорити зі своєю дитиною про власні почуття та емоції.

Ви живі! У Вас є емоції! Ви вчите дитину тому, що проявляти їх - це нормально.

5. Прислухайтеся до дітей.

Найчастіше, вони транслюють те, що переживають і відчувають мимовільно. Інколи, самі не розуміючи, що з ними відбувається. Дуже гарно спрацює повторення за дитиною її ж тверджень. Наприклад: «Ти злишся на … Так?», «Ти боїшся, що …» і т.д.

6. Спостерігайте за грою дитини.

Саме в грі дитина проживає те, що свідомо прожити не в змозі. Гра може допомогти зрозуміти те, що дитина не зможе проговорити.

7. Не втомлюйтеся повторювати дитині, що ви поруч, що ви її захищаєте, турбуєтеся про неї, що вона не самотня.

Намагайтеся бути в зоні постійного доступу: фізично, по телефону, по відеозв’язку (у випадках, коли доводиться бути окремо).

8. Дозвольте дитині брати із собою важливу річ або іграшку.

Це створить додаткове відчуття безпеки. Якщо десь забувши лишатиме – нагадайте про неї. Якщо загубить – дозвольте посумувати, а, за потреби, запропонуйте обрати іншу для турботи.

9. Не ігноруйте можливості створити символічні ритуали перед сном.

Це може бути, наприклад, розмова на нейтральні або спільні теми або обійми із старшими дітьми. З молодшими дітьми може бути читання або складання казок, обійми та погладжування.

10. Дозволяйте дітям знімати напругу в конструктивний спосіб.

Це можуть бути найрізноманітніші ігри та техніки: можна рвати або зминати папір; гра в «паперові» сніжки; можна «боксувати» м’яку подушку; запропонуйте крик без крику: просимо дитину спробувати закричати, але без голосу (гучності); «стаканчик крику» або «мішечок крику»: можна кричати, але лише направивши цей крик в мішечок або стаканчик; ігри з водою (воду можна переливати із ємності в ємність) та піском.

Оригінал: Вінниця.info

Ігри в блекаут: чим зайняти дитину під час відключень світла

Як перетворити рутинний вечір під час блекауту в затишні чи веселі родинні збори? Коли міста поринають у темряву, дітям часто стає нудно без улюбленої гри чи мультфільму у гаджеті. Тож батькам доводиться тримати у своєму арсеналі декілька простих ідей для дозвілля.

Театр тіней

Тут можна проявити фантазію та згадати різні цікаві історії чи придумати їх самому. І “озброївшись” ліхтарем та підручними предметами, влаштувати на стіні цілу виставу. Героїв спектаклю можна зобразити й руками. Дитині буде весело.

Пограти в «Вірю – не вірю»

Хтось з учасників називає цікаві факти, а інші повинні вгадати, чи правда це, чи ні. Кількість гравців – від трьох людей і більше. Найдопитливіших можна нагородити символічними призами, а для тих, хто програє, можна підготовити якісь смішні завдання.

Збудуйте намет чи облаштуйте хатину у вігвамі

Це може бути ваше секретне місце, збудоване зі стільців, подушок та покривал. Прикрасити його можна гірляндами та взяти з собою в середину ліхтарик.

Ляльковий театр власноруч

Намалюйте на листі паперу чи картону героїв, розмалюйте, виріжіть їх та склейте, щоб придати форму. Одягаємо персонажів на пальці й розігруємо виставу. Звісно, можна обирати і звичні іграшки дитини.

Настільні ігри

Час подивитися на поличку, може там вас чекають давно придбані карткові чи настільні ігри, пазли. Сміливо беремо те, що подобається найбільше, та йдемо розважатися.

Вигадати історію разом

Дорослий починає історію, а дитина повинна додумати її кінець. Так з’являються справжні нові казки. Ви навіть можете разом намалювати книжку або додати ілюстрації до розповіді. З більш дорослими дітьми можна ще й потренувати пам’ять: перший учасник називає два слова чи словосполучення, інші додають по два своїх, але кожний повторює разом зі своїми словосполученнями всі попередні слова. Виходить дуже смішна історія. З гри вибуває той, хто не може згадати всю розповідь з початку.

Вивчайте мову

Покращуйте українську, англійську чи будь-яку іншу мову. Хтось з учасників може назвати слово, а інші повинні вгадати, що саме воно означає. Разом в ігровій формі можна легко поповнити словниковий запас, який стане у пригоді в майбутньому.

Оригінал: Українська Служба Інформації 
photo credit: https://www.freepik.com/free-photo/close-up-child-reading-with-his-parents_21799063.htm#query=family%20at%20night&position=2&from_view=search&track=ais