КРОК – програма підтримки і навчання життєвих навичок для підлітків. Профорієнтація
Мета заняття: Підлітки мають розуміти що проблема є реальною та вміти захистити себе.
Цілі:
Привітання та знайомство - вправа з паперовими чашками. ЧАС: 10 хв.
Хід вправи: на білих паперових чашках кожен учасник пише своє ім’я і малює на ньому свої мрії. Опісля відбувається представлення - кожен учасник називає своє ім’я та розповідає про свої мрії. Після представлення усі міняються між собою чашками і тоді отримують завдання їх розтоптати.
Пояснення від тренера: кожен з нас має свої мрії, але, на жаль, є люди, які використовують наші мрії у не найкращий спосіб, щоб збагатитись. Тому кожен, хто про щось мріє, може стати жертвою торгівлі людьми.
Питання: як ви почувались, коли розтоптали вашу чашку, ваші мрії?
Після коментарів і обговорень – Для того, щоб такого не сталось з нами насправді, сьогодні ми поговоримо про те, як не потрапити у пастку торгівлі людьми.
Роздати опитувальники «ДО» (Питання Так/Ні/Не знаю) – Додаток 1. ЧАС: 5 хв.
Питання. “Хто знає що таке торгівля людьми?” ЧАС: 7 хв.
Вислуховуємо/провокуємо різні думки. Пишемо визначення що таке торгівля людьми і які є її види (Додаток 2)
Перегляд відео. ЧАС: 10 хв.
Посилання: https://vimeo.com/19912354
Нотатка – такі речі як освіта, їжа і безпека є правом кожної людини. Вони є визнаними на міжнародному рівні як такими на які заслуговує кожна людина. Ці права існують для того, щоб допомагати нам досягати наших цілей.
Молода дівчина на відео теж має такі права. Усі ми їх маємо. Але на цьому відео вона стала жертвою торгівлі людьми. Це є доказом того, що не завжди ці права дотримуються для кожної людини. Торговці людьми використовують наші мрії і бажання і цим самим відбирають у нас права.
Гра «Співбесіда». ЧАС: 10 хв.
Хід вправи: для гри потрібно двоє/троє роботодавців (волонтери), серед яких є чесні, а є работорговці. Ділимо групу на підгрупи, кожна з яких має пройти співбесіду із кожним роботодавцем. На дошці/фліпчарті виписуємо список роботодавців, поряд дві колонки «чесний» та «работорговець» і проводимо голосування серед дітей. Відповідну кількість голосів вписуємо у відповідні колонки. Під час голосування просимо учасників обґрунтувати свої позиції (чому ви вважаєте що цей чесний/нечесний і тд).
Наприклад: 1-й роботодавець наймає на роботу вантажника, 2-й – модель, 3-й – секретаря.
Не даючи відповіді групі хто є хто, переходимо до наступного пункту.
Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=3yGUs-F_4cE . ЧАС: 35хв.
Питання опісля:
7. Запитуємо чи змінив хтось із дітей своє рішення щодо обрання роботи (у попередній грі)? При потребі переголосовуємо. Роботодавці розповідають хто був легальним, а хто ні. Виписуємо на дошку/фліпчарт на що потрібно звертати увагу при прийомі на роботу (договір, яка зарплата, які вимоги, робочий графік, наявність інформації в інтернеті, якщо закордоном – яка віза і тд). ЧАС: 10 хв.
8. Доцільно розповісти учасникам про місцеві випадки торгівлі людьми, показати вирізки із газет тощо, для усвідомлення того, що це відбувається зовсім поряд. ЧАС: 4 хв.
9. Роздаємо Опитувальник «Після» – Додаток 1. ЧАС: 5 хв.
10. Висновки та зворотній зв’язок. ЧАС: 5хв.
Автори тренінгу - Дженіс Леніс та Ярина Поніжай